Tyto stránky provozuje občanské sdružení Společnost pro veřejnou dopravu a jsou věnovány našemu kamarádovi Jiřímu Hertlovi (1960 - 2002), spoluzakladateli sdružení i jeho internetových stránek.

SPVD na Facebooku

vyvoj

Vývoj sítě elektrické trakce městské dopravy v Plzni

Poznámka redakce: Níže uvedená schémata historického vývoje tramvajové a trolejbusové dopravy v Plzni jsou jedním z cenných originálních děl Jiřího Hertla. Proto zde tyto mapky zveřejňujeme v podobě z roku 2002 a nebudeme je na této stránce dále aktualizovat. Změny v síti po roce 2002 případně zveřejníme na jiném místě.
Schéma vývoje el. trakce v Plzni
Schéma vývoje tramvajové a trolejbusové sítě v Plzni.
(Kliknutím na obrázek schéma zvětšíte v novém okně.)
Autor Jiří Hertl (2002)
Schéma vývoje el. trakce v Plzni - detail centra
Detail vývoje tramvajové a trolejbusové sítě v centru Plzně.
(Kliknutím na obrázek schéma zvětšíte v novém okně.)
Autor Jiří Hertl (2002)

 

Historie tramvajové dopravy v Plzni, 4. díl

Nádražní ulice s tramvajemi, 1992
Po 93 letech se Nádražní ulice rozloučila s tramvajemi. Na snímku z posledního roku provozu v této ulici vjíždí souprava tramvají T3 na zastávku pod Planetáriem. Zde byl přestup na trolejbusové linky na Letnou (Lobzy) a Ústřední Hřbitov. Zastávka byla i přestupním uzlem nočních spojů tramvajových a trolejbusových linek.
Foto Jiří Kohout (1992)
Centrum Plzně a Nádražní ulice na mapě, 1987
Výřez mapy Plzně z roku 1987 v oblasti východní části centra Plzně. Tramvaj je vedena Nádražní ulicí pod trolejbusovou blokovou smyčkou (kolem Planetária ulicemi Klicperova a Vocelova, kdy ještě nebylo trolejové vedení v Šumavské ulici). Zajímavá je také trolejbusová točna před spořitelnou v Kopeckého sadech. Původně se zde točily trolejbusy na Košutku, pak linka č. 13 na opačný směr - do Doudlevec a Černic a nakonec byla tato točna v roce 1997 zrušena úplně.
Repro mapa Plzně (red. uzávěrka 5. 9. 1987) - Sbírka Jiří Kohout

Desetiletí změn, oprav a modernizací

S rokem 1989 přišla první a poslední dodávka dvanácti kusů kloubových tramvají KT8D5 produkce ČKD/Tatra. Po sametové revoluci bylo jasné, že dojde také k přehodnocení postojů i v oblasti plánování dopravy. Ještě v roce 1990 se však tramvajová síť dočkala otevření nového úseku Mozartova - Bolevec. Poslední zcela novou tratí byla přeložka tramvaje z Nádražní ulice do Sirkové, zprovozněná 30. listopadu 1992. Do provozu a ekonomiky dopravního podniku neblaze zasáhlo zrušení manipulační tramvajové trati z náměstí do Cukrovarské ulice v červnu 1994. Od tohoto roku jsou tramvaje dopravovány na těžší údržbu a modernizace do ústředních dílen v Cukrovarské pomocí tahačů. Dosud nikdo nespočítal, kolik miliónů korun musel od té doby dopravní podnik zaplatit za převozy tramvají po silnici.
Františkánská ulice ještě s kolejemi, 1992
Další ulice, kde v devadesátých letech zanikla tramvajová trať, je Františkánská. Tudy jezdily tramvaje po celých 95 let, poslední půlstoletí však pouze manipulačně - při jízdách na velké prohlídky a opravy v dílnách v Cukrovarské ulici. Koleje zde byly vytrhány v roce 1994 bez náhrady.
Foto Jiří Kohout (1992)
Reklamní tramvaj na Borech, 1991
Po sametové revoluci nastala další viditelná změna - mnohé tramvaje se oblékly do celovozových reklam. Tato souprava se otáčí na smyčce na Borech v Borském parku.
Foto Jiří Hertl (28. 11. 1991) - Archiv Jiřího Hertla
Tramvaje T3 v Prešovské, 1994
Již opravená Prešovská ulice s novým tramvajovým tělesem a souprava tramvají T3 č. 101+102, které plzeňský dopravní podnik koupil v roce 1994 z Prahy už jako třicet let staré ojeté tramvaje.
Foto Jiří Hertl (29. 10. 1994) - Archiv Jiřího Hertla
Hlavním pozitivem konce osmdesátých let a let devadesátých je provedení kompletní obnovy většiny tramvajového svršku. Bez obnovy stávajících tratí by nebylo možné uvažovat o dalším rozvoji tramvajové dopravy v Plzni. Postupně byly opraveny tratě v historickém centru města, v Mikulášské ulici, ulici Sladkovského a Koterovské, trať na Karlovarské třídě, téměř celá trať na sídliště Skvrňanech a v neposlední řadě velmi vytížená trať na Bory.
Tramvajová trať v Dřevěné ulici, 1990
Těleso provizorní trati v Dřevěné ulici sloužilo pro výlukové vedení tramvají v době rekonstrukce Pražské a Zbrojnické ulice v průběhu roku 1990. Koleje do Dřevěné se napojily na smyčku kolem domu U Zvonu.
Foto Jiří Hertl (19. 5. 1990) - Archiv Jiřího Hertla
Rekonstrukce tramvajového tělesa pod Rondelem, 1995
Souprava tramvají T3 podjíždí Rondel ve směru na Lochotín nezvykle po levé koleji, v roce 1995 totiž probíhala rekonstrukce tramvajového tělesa v úseku od sadů Pětatřicátníků k zastávce Pod Záhorskem.
Foto Jiří Kohout (léto 1995)
Souprava T3 ve Sladkovského ulici, 1994
Souprava tramvají T3 zabočuje ze Sladkovského ulice do Radyňské ve směru do centra. Označení linkové orientace číslem 1 je pouze v souvislosti s výlukou, jinak tudy jezdí pouze linka č. 2. Sladkovského ulice je ještě v provedení před rekonstrukcí, chybí již však trolejové křížení tramvaje s trolejbusovou tratí na Jiráskovo náměstí, které bylo tentýž rok v létě sneseno.
Foto Jiří Hertl (29. 10. 1994) - Archiv Jiřího Hertla
Nové ekonomicko-společenské podmínky znamenaly též ukončení dodávek nových tramvají z pražské smíchovské továrny. Mezeru v obnově vozového parku vyplnily modernizace vozů typu T3 a KT8D5 prováděné nejprve v plzeňské Škodovce (od roku 1995) a posléze v Třemošné u Plzně a ve vlastních ústředních dílnách DP Plzeň. V letech 1998 - 2000 obohatilo vozový park jedenáct zcela nových částečně nízkopodlažních tramvají značky Astra produkce plzeňské Škodovky, která se přeorientovala z úzce profilované výroby lokomotiv i na prostředky městské dopravy (metro a tramvaje).
V devadesátých letech byla opravena velká část svršku tramvajových tratí. K náročnějším stavebním akcím patřila Mikulášská třída nad hlavním nádražím. Po dobu rekonstrukce zajišťovala spojení Východního Předměstí se zbytkem sítě provizorní tramvajová trať vedená při západním okraji Mikulášské těsně kolem hotelu Šumava.
Foto Jiří Kohout (červenec 1994)
Přístřešek na druhém nástupišti tramvajové točny Bory vzal za své při rekonstrukci tramvajového tělesa borské větve. Sloužil zejména v době, kdy se na Borech otáčely dvě frekventované linky - čtyřka na Košutku a jednička na Slovany (do r. 1990).
Foto Jiří Kohout (1993)
Točna Skvrňany, Malesická v roce 1995
V roce 1991 tramvajovou trať na Zadní Skvrňany obohatila vratná smyčka v Malesické ulici (před mostem železniční trati na Cheb). Až do 27. května 2000 ji používaly posilové tramvajové spoje odvážející zaměstnance Škodovky na Košutku (linka č. 3) a Bolevec (linka č. 5).
Foto Jiří Kohout (1995)
Točna Bolevec, 1995
Nejvýznamnějším rozšířením tramvajové sítě v devadesátých letech 20. století byla nová trať z Lochotína na Bolevec. Na snímku se otáčí souprava tramvají T3 190+191 (rok výroby 1975) linky č. 1 na točně při severním okraji sídliště Bolevec.
Foto Jiří Hertl (1995)

 

Historie trolejbusové dopravy v Plzni, 1. část

Trolejbusy 3Tr1 u Městskách Lázní, 40. léta
Atmosféru čtyřicátých let v Plzni vystihuje snímek pořízený na trolejbusové točně u Městských Lázní. Dvoudveřové trolejbusy 3 Tr jen s obtížemi zdolávaly nápory cestujících, kteří se vraceli ze směn ve Škodovce domů na Doubravku. V prvních dvou letch provozu byla situace trolejbusů komplikovanější o fakt, že neměly vlastní vozovnu, a tak všechny opravy probíhaly právě na této točně. V roce 1945 se tatáž točna stala trolejbusovým hřbitovem, když na ni dopadly americké bomby. Trolejbusový provoz nemohl vzniknout v obtížnějších podmínkách...
Repro publikace 50 let DP statutárního města Plzně - Sbírka Jiří Kohout

Válečný start trolejbusů

První trolejbusy se v Plzni objevily vlastně již v roce 1936. Tehdy však jen v podobě nových výrobků Škodových závodů, které byly v Doudlevcích navagónovány a odeslány do Prahy. 29. srpna 1936 tak plzeňský trolejbus Škoda 1 Tr zahájil trolejbusovou dopravu v hlavním městě Československa. Koncem třicátých let však ještě nebyla důvěra v nový dopravní prostředek - trolejbus - příliš velká. V Plzni se testovaly autobusy na různá "alternativní" paliva, avšak neúspěšně. Během druhé světové války musela být řada autobusů dopravního podniku přestavěna na svítiplyn, nedostatek ropy v Hitlerově říši byl kritický. A právě nedostatku kapalných fosilních paliv vděčí plzeňské trolejbusy za svůj vznik.
Točna Ústřední hřbitov, 1987
Tento snímek byl pořízen o necelé půlstoletí později, ale jsou na něm zachyceny poslední okamžiky původní trolejbusové točny před Ústředním hřbitovem. Největší plzeňský hřbitov leží při výpadovce na Prahu nad čtvrtí Doubravka. Sem vyjely trolejbusy na svou druhou linku označenou písmenem "H" 1. května 1941.
Foto Jiří Hertl (28. 2. 1987) - Archiv Jiřího Hertla
Trolejbusy se rozjely 9. dubna 1941 na lince "A" od Městských Lázní (prostor dnešní křižovatky U Jána před pivovarem Prazdroj) na Doubravku na Habrmannovo náměstí a Plzeň se tak stala druhým československým městem s trolejbusy novodobé koncepce. Ještě tentýž rok dosáhla trolejbusová síť linkové délky 7 km díky nově otevřené trati od Pietasu na Doubravce k Ústřednímu hřbitovu. Provoz zahájily třínápravové velkokapacitní trolejbusy typu Škoda 3 Tr. Byly již samozřejmě upraveny pro pravostranný provoz na komunikacích a jejich první válečná série měla pouze dvoje dveře. První dva roky trolejbusy provizorně "garážovaly" na smyčce před Městskými lázněmi. Neuspokojivý stav byl napraven v roce 1943, kdy byl natažen jeden mínusový drát mezi kladnými póly tramvajového vedení z Nádražní ulice až na Slovany. O tamější novou vozovnu se všech 10 nových trolejbusů 3 Tr dělilo s tramvajemi. Toto z technického hlediska unikátní provizorium vydrželo až do roku 1949, kdy trolejbusy vozovnu na Slovanech zcela opustily.
Nový trolejbus 3 Tr3, 1948
Novotou zářící tříosý třídveřový trolejbus 3 Tr3 předznamenává lepší časy pro rozvoj trolejbusové dopravy. Píše se rok 1948 a trolejbusy expandují po celé Plzni.
Repro publikace 50 let DP statutárního města Plzně - Sbírka Jiří Kohout

Trolejbusový boom v Plzni

Dobré zkušenosti s výkonnými, tichými a pohodlnými trolejbusy umožnily jejich rozvoj po druhé světové válce. Rozmachu trolejbusů napomohl také špatný stav tramvajových tratí a vozového parku opotřebovaného a poničeného světovou válkou. Záhy po osvobození Plzně se na stole objevil projekt výstavby tří zcela nových trolejbusových linek:
  • Božkov - hlavní nádraží - Skvrňany
  • Doudlevce - náměstí Republiky - Lochotín
  • Městské lázně - Bílá Hora
Vozovna Cukrovarská, 1949
"S Gottwaldem vpřed k socialismu!" ...adaptací rakouskouherské tramvajové vozovny v Cukrovarské ulici pro potřeby trolejbusů.
Repro publikace 50 let DP statutárního města Plzně - Sbírka Jiří Kohout
Vozovna Cukrovarská, 1949
"Procházkův" most spojuje západní a východní část Americké třídy. Slavnostní otevření poslední novostavby kamenného mostu v Rakousku-Uhersku císař František Josef I. ke své jistě velké lítosti propásl, ale most po něm alespoň dostal své jméno. Tuto unikátní dvouobloukovou stavbu realizovala plzeňská firma Müller a Kapsa v letech 1912-13. Na mostě byly zabudovány do dlažby kolejnice pro dvoukolejnou tramvajovou trať, ty však nebyly nikdy používány a v roce 1934 došlo k jejich vytrhání. První elektrickou trakcí na mostě přes Radbuzu se tak staly až v roce 1948 trolejbusy. V roce 1988 byl most zapsán do seznamu kulturních památek.
Repro pohlednice (odeslána 1950) - Archiv Jiřího Hertla
U Práce, 1948
Nové trolejbusové stopy kříží tramvajovou trať v prostoru křižovatky ulic (podle dnešních názvů) Klatovská-Tylova-Americká. V roce 1948 po nich vyjela trolejbusová linka č. 12 Božkov - Skvrňany.
Repro publikace 50 let DP statutárního města Plzně - Sbírka Jiří Kohout
K realizaci trati na Bílou Horu nakonec nikdy nedošlo (údajně jen díky neschopnosti švýcarské firmy Kumler & Matter dodat včas materiál pro stavbu trakčního vedení a nedostatku nových vozů, které byly ve Škodovce objednány ještě v roce 1945). Přes neúspěch tohoto projektu můžeme mluvit o zlatém věku trolejbusů v Plzni. Během pěti let se trolejbusová síť roztáhla po celé Plzni. Prvním počinem byla trolejbusová trať z Božkova na Skvrňany, otevřená v roce 1948. Po deseti letech tak konečně zastala tolik potřebnou tramvaj na Americké třídě (v těch dobách Stalinovy a posléze Moskevské). Trolejbusy pro novou linku již deponovaly v čerstvě adaptovaných prostorách dřívější tramvajové vozovny v Cukrovarské ulici. Je zajímavé, že vlastně jeden rok existovaly v Plzni dva nezávislé trolejbusové provozy, každý s vlastní vozovnou. K propojení nového systému se starou točnou Městské lázně došlo až v roce 1949 realizací manipulační tratě po Anglickém nábřeží.
Točna Skvrňany, 1948
Takovou elegancí provedení trolejového vedení se dnes už asi žádná trolejbusová točna pochlubit nemůže. Tato je na skvrňanském konci čerstvě dokončené trolejbusové linky č. 12, která 28. října 1948 vytvořila západovýchodní část kříže plzeňských trolejbusových linek.
Repro publikace 50 let DP statutárního města Plzně - Sbírka Jiří Kohout
V roce 1949 byla zároveň otevřena nová linka Doudlevce - náměstí Republiky - Lochotín - Bolevec. V úseku z Doudlevec na Lochotín tak trolejbusy plně nahradily dřívější tramvajovou trať. I v následujícím roce vyjely trolejbusy na další novou trať, tentokrát na Košutku po Karlovarské ulici.
Mrakodrap, 50. léta
Koňský povoz, trolejbus 7 Tr, pozdně funkcionalistická stavba jako ústředí plzeňské KSČ a revoluční hesla - i to bylo možné zachytit v jednom záběru fotoaparátu v 50. letech 20. století v Plzni. Křižovatka u Mrakodrapu je od roku 1949 hlavní křižovatkou trolejbusových linek.
Archiv Jiřího Hertla
Severní Předměstí na mapě, 1966
Trolejbusy vykonaly to, co již tramvaje za první republiky nestihly - obsloužily všechny části Severního Předměstí, tj. Lochotín, Košutku, Zavadilku a Bolevec. Trolejbusy na Bolevec vyjely 29. června a již 15. února 1950 je následovalo zahájení provozu na košutecké větvi. Točna trolejbusové linky 13 byla umístěna jen sto metrů pod starou Boleveckou návsí.
Repro mapa Plzně (red. uzávěrka 30. 9. 1966) - Sbírka Jiří Kohout
Točna Košutka, 1992
Na snímku z roku 1992 je zachycena již nepoužívaná točna na Košutce, kterou v letech 1950-76 využívaly trolejbusy linky 14, později autobusy pod stejným číselným označením a nakonec toto zákoutí beze stopy zmizelo při stavbě benzínky v devadesátých letech.
Foto Jiří Kohout (1992)
Další významná prodloužení trolejbusové sítě na sebe nenechala čekat. V roce 1953 byla otevřena trolejbusová trať z Doudlevec od lékárny přes Slovany (kde vznikl přestupní uzel s tramvají) a čtvrť Bručnou až do Černic. Bouřlivý rozvoj trolejbusové dopravy završilo otevření prodloužení ze Skvrňan přes Zátiší do Nové Hospody v roce 1955.
Doudlevce, 1994
Čtyři roky před otevřením trolejbusové trati do Černic (tj. do roku 1953) sloužila tato miniaturní točna v Doudlevcích pro otáčení všech trolejbusů na lince 13 Doudlevce - Bolevec. V letech 1953 - 1998 ji v pracovních dnech užívaly spoje linky 13, resp. 14 posilového charakteru. Dnes je v prostoru bývalé trolejbusové smyčky obyčejná křižovatka ulic Révová - Zborovská ve tvaru T a trolejbusy tudy jen projíždějí směrem k Tyršovu mostu.
Foto Jiří Kohout (1994)
Černice, 1988
K nejfotogeničtějším trolejbusovým tratím v Plzni od roku 1953 patří trať ze Slovan do Černic, jejíž koncový úsek připomínal spíše vesnici než městskou čtvrť. Na snímku z roku 1988 stoupá trolejbus 9 TrHT č. 324 (rok výroby 1979) ke své konečné stanici. V korunách stromů se objevuje panoráma borského sídliště a doudlevecké Škodovky.
Foto Jiří Hertl (21. 2. 1988) - Archiv Jiřího Hertla
Rychlý růst trolejbusové dopravy byl doprovázen i problémy - Škodovka nestíhala dodávat nové trolejbusy, a tak Plzeň odkoupila v roce 1953 pět vyřazených prvorepublikových trolejbusů 2 Tr z Prahy (pozn.: byly nasazovány jako dělnické posilové spoje a vyřazeny z provozu v letech 1956 - 1960, poslední dva s č. 99 a 100 byly též využívány ke cvičným jízdám). Válečné vozy série 3 Tr1 a 3 Tr2 byly zrekonstruovány na třídvéřové provedení. Novými trolejbusy byly nejdříve třínápravové 3 Tr3 (o výkonu 2 x 45 kW), v roce 1950 přišel prototyp prvního dvounápravového vozu 6 Tr (90 kW, dnes historický vůz Technického muzea v Brně) a od roku 1952 dostávala Plzeň dvounápravové 7 Tr.
Americká v 50. letech
Pohled na "třídu politických omylů", významnou městskou třídu v Plzni, která od doby vydání této pohlednice vystřídala názvy Stalinova, Moskevská a Americká.
Repro pohlednice (50. léta 20. století) - Archiv Jiřího Hertla
Divadlo J. K. Tyla v letech 1957-59
V letech 1957-59 při rekonstrukci Tylovy ulice jezdily trolejbusy po provizorní trati souběžnou ulicí Husovou a Smetanovými sady. Před Divadlem J. K. Tyla tak křížily tramvajovou trať po třídě 1. máje (Klatovské) na Bory.
Repro pohlednice (50. léta 20. století) - Archiv Jiřího Hertla

Přihlášení

Vyhledávání

Vánoční trolejbus 2022

NEJHEZČÍ VÁNOČNÍ TROLEJBUS 2022

  

Třetí ročník ankety o nejhezčí Vánoční trolejbus zná své vítěze.

Kompletní výsledky

  

vanoce20

TROLEJBUSY 2021

logo-t21 optimized

   

Projekt vydání dvojice tématických knih k 80. výročí plzeňských trolejbusů a 85. výročí výroby trolejbusů ŠKODA.

   

Oficiální stránka projektu TROLEJBUSY 2021

Official site of the project TROLEJBUSY 2021 (english)

19880215 jh 3prot15tr-414 jiraskovonam